Samochody używane – gdzie i jak szukać okazji?

Sprzedaż i kupno samochodu używanego nigdy nie była taka prosta. Jak jednak szukać najlepszych okazji i gdzie to dokładnie zrobić?

Rozrost rynku używanego – skąd tak ogromna popularność auta z drugiej ręki?

Rozwój technologii zmienił w naszych życiach naprawdę wiele – również sposób, w jaki kupujemy samochody. Obecnie normą dla nas jest sytuacja, gdy możemy przeglądać oferty z całego kraju, a nawet i z innych państw i przebierać w różnych opcjach, jakie rynek obecnie nam proponuje. To oczywiście jednak wcale nie było standardem jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy to bowiem sprzedaż samochodu była czymś o wiele trudniejszym i bardziej skomplikowanym, a czasem po prostu mniej opłacalnym. Osoby, które dopiero od niedawna posiadają prawo jazdy, takich czasów oczywiście nie pamiętają, lecz trzeba przyznać, że obecnie o wiele prościej jest sprzedać bądź kupić auto.

Rozwój elektronicznych platform do sprzedaży, o których powiemy sobie więcej, z pewnością wpłynął na fakt, że obecnie samochody osobowe z drugiej ręki mają o wiele większe wzięcie. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć także i o pobudkach ekonomicznych. Obecnie nowe auta są naprawdę drogie i chociaż inflacja, a także ogólny kryzys ekonomiczny i jego skutki nie ominęły również rynku wtórnego, samochody tam dostępne są z oczywistych względów tanie. To właśnie dlatego coraz więcej osób się na nie decyduje, a szybki dostęp do takich pojazdów tylko napędza ten rynek, doprowadzając do jego coraz większego rozrostu.

Sposoby na kupno samochodów używanych

Sposobów na kupno czy sprzedaż samochodów używanych jest naprawdę wiele i warto przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, rozpoczynając od tych najprostszych. Nadal bowiem możemy spotkać się chociażby z kartkami wywieszonymi za szybą z dużym napisem „Sprzedam”, choć oczywiście jest to coraz większa rzadkość. Nadal jednak takie auta jesteśmy w stanie spotkać na naszych ulicach.

Wciąż często wybieraną opcją są również komisy. Jest to wariant o tyle wygodny, że tak naprawdę nie musimy zbytnio ingerować w proces sprzedaży – oddajemy auto w ręce takiej firmy, która jest swego rodzaju pośrednikiem. To jej zadaniem jest stworzenie ogłoszenia lub promowanie naszego auta na sprzedaż, to ona dba o nie podczas całej transakcji, a także jej przedstawiciel negocjuje warunki z potencjalnym kupcem, oczywiście za odpowiednią opłatą ze strony sprzedającego. Wygoda ma bowiem swoją cenę, tak samo zresztą jak i zaoszczędzony czas. Z perspektywy kupca możemy zaś podejść do takiego komisu, zerknąć na dostępne tam egzemplarze i na miejscu dokonać ostatecznego wyboru.

Na koniec trzeba wspomnieć o portalach ogłoszeniowych, które obecnie są najmocniej rozpowszechnioną metodą na sprzedaż bądź kupno samochodu. Możemy w odpowiedni sposób dostosować ogłoszenie, by jak najwięcej osób było zainteresowanych naszym autem. Możliwość wyszukiwania ofert z całego kraju daje za to możliwość znalezienia perfekcyjnego dla nas egzemplarza w przystępnej cenie. Z łatwością możemy również nawiązać kontakt ze sprzedającym, dzięki czemu możemy stale kontrolować cały proces. Odwiedzenie go, przeprowadzenie jazdy próbnej, sprawdzenie stanu technicznego auta nas żywo i dobicie targu w trakcie jednej wizyty nie stanowi zaś najmniejszego problemu.

Komis czy Internet – która opcja jest lepsza?

Widać jak na dłoni, że obecnie dwoma najlepszymi i najatrakcyjniejszymi sposobami na sprzedaż czy kupno auta są komis oraz portale internetowe. Która opcja jest jednak lepsza? Cóż, wszystko tak naprawdę zależy od tego, co jest naszym priorytetem i na czym nam tak naprawdę zależy. Jeżeli cenimy sobie swój czas i nie znamy się aż tak dobrze na motoryzacji, zdecydowanie warto postawić na usługi komisu, który wyręczy nas w całym procesie sprzedaży. Możemy również udać się tam, jeżeli nie mamy upatrzonego żadnego konkretnego samochodu. O wiele więcej możliwości jednak niewątpliwie da nam Internet – zarówno jeżeli chodzi o sprzedaż auta, jak i o jego zakup. Wszystko zależy od tego, czy wolimy zaoszczędzić czas, czy może jednak pieniądze.

Oceń!